Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247962624
Part No.:
BFC247962624
Description:
CAP FILM 0.62UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
BFC247962624 Information
Capacitance:
0.62 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.531" W (30.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
1.043" (26.50mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)