Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247952684
Part No.:
BFC247952684
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL
Shipping
BFC247952684 Information
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)