Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247944205
Part No.:
BFC247944205
Description:
CAP FILM 2UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC247944205 Information
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)