Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247934245
Part No.:
BFC247934245
Description:
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC RADIAL
Shipping
BFC247934245 Information
Capacitance:
2.4 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
100V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.945" (24.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)