Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246856225
Part No.:
BFC246856225
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Shipping
BFC246856225 Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)