Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246854565
Part No.:
BFC246854565
Description:
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC246854565 Information
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.591" W (30.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)