Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246852825
Part No.:
BFC246852825
Description:
CAP FILM 8.2UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC246852825 Information
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.024" L x 0.374" W (26.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)