Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246852685
Part No.:
BFC246852685
Description:
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC246852685 Information
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)