Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246851685
Part No.:
BFC246851685
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC246851685 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)