Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246816565
Part No.:
BFC246816565
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC246816565 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.181" L x 0.591" W (30.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)