Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246805825
Part No.:
BFC246805825
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 8.2UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC246805825 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.374" W (26.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.886" (22.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)