Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238371473
Part No.:
BFC238371473
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 2.5KVDC RAD
Shipping
BFC238371473 Information
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
900V
Voltage Rating - DC:
2500V (2.5kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)