Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238370433
Part No.:
BFC238370433
Description:
CAP FILM 0.043UF 5% 2.5KVDC RAD
Shipping
BFC238370433 Information
Capacitance:
0.043 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
900V
Voltage Rating - DC:
2500V (2.5kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)