Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238361823
Part No.:
BFC238361823
Description:
CAP FILM 0.082UF 5% 2KVDC RADIAL
Shipping
BFC238361823 Information
Capacitance:
0.082 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)