Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238340124
Part No.:
BFC238340124
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 1.4KVDC RAD
Shipping
BFC238340124 Information
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1400V (1.4kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)