Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238334244
Part No.:
BFC238334244
Description:
CAP FILM 0.24UF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
BFC238334244 Information
Capacitance:
0.24 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
350V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)