Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238324754
Part No.:
BFC238324754
Description:
CAP FILM 0.75UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
BFC238324754 Information
Capacitance:
0.75 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)