Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238314105
Part No.:
BFC238314105
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Shipping
BFC238314105 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)