Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238301165
Part No.:
BFC238301165
Description:
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC238301165 Information
Capacitance:
1.6 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
125V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)