Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238300185
Part No.:
BFC238300185
Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC238300185 Information
Capacitance:
1.8 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
125V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)