Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237894363
Part No.:
BFC237894363
Description:
CAP FILM 0.036UF 5% 2KVDC RADIAL
Shipping
BFC237894363 Information
Capacitance:
0.036 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
600V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)