Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237892473
Part No.:
BFC237892473
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 2KVDC RADIAL
Shipping
BFC237892473 Information
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
600V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)