Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237882683
Part No.:
BFC237882683
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 1.6KVDC RAD
Shipping
BFC237882683 Information
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)