Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237872134
Part No.:
BFC237872134
Description:
CAP FILM 0.13UF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
BFC237872134 Information
Capacitance:
0.13 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)