Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237864364
Part No.:
BFC237864364
Description:
CAP FILM 0.36UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
BFC237864364 Information
Capacitance:
0.36 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)