Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373EE475MI
Part No.:
BFC2373EE475MI
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC2373EE475MI Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)