Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237344475
Part No.:
BFC237344475
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
BFC237344475 Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)