Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237322565
Part No.:
BFC237322565
Description:
CAP FILM 5.6UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC237322565 Information
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)