Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2370GL562
Part No.:
BFC2370GL562
Description:
CAP FILM 5600PF 10% 630VDC RAD
Shipping
BFC2370GL562 Information
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)