Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2370GI153
Part No.:
BFC2370GI153
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Shipping
BFC2370GI153 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)