Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2370EM223
Part No.:
BFC2370EM223
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
Shipping
BFC2370EM223 Information
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)