Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236821565
Part No.:
BFC236821565
Description:
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC236821565 Information
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.945" (24.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)