Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233865394
Part No.:
BFC233865394
Description:
CAP FILM 0.39UF 10% 1KVDC RADIAL
Shipping
BFC233865394 Information
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)