Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233863334
Part No.:
BFC233863334
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC RADIAL
Shipping
BFC233863334 Information
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)