Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233843395
Part No.:
BFC233843395
Description:
CAP FILM 3.9UF 10% 800VDC RADIAL
Shipping
BFC233843395 Information
Capacitance:
3.9 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max):
1.398" (35.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)