Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233616105
Part No.:
BFC233616105
Description:
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL
Shipping
BFC233616105 Information
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
275V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)