Pulse Electronics BEBE00201210R47MMS
Part No.:
BEBE00201210R47MMS
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
IND 0.47UH 3.7A
Shipping
BEBE00201210R47MMS Information
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)