Pulse Electronics BDUE002520101R0MQ1
Part No.:
BDUE002520101R0MQ1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BDUE002520101R0MQ1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BDUE
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
46mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)