Pulse Electronics BDHE003225252R2MQ1
Part No.:
BDHE003225252R2MQ1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BDHE003225252R2MQ1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BDHE
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)