Pulse Electronics BDHE002016081R0MQ1
Part No.:
BDHE002016081R0MQ1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BDHE002016081R0MQ1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BDHE
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
87mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)