BDFT250A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BDFT250A |
| Manufacturer | Hoff-Trex® |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length | 0.287" (7.30mm) |
| Length - Overall | 0.598" (15.20mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 14-16 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
The following parts include "BDFT250A" in Silicon Labs BDFT250A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.