EPCOS - TDK Electronics B82498F1562J000
Part No.:
B82498F1562J000
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 5.6UH 85MA 4.3 OHM SMD
Shipping
B82498F1562J000 Information
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
85 mA
DC Resistance (DCR):
4.3Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
180MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Supplier Device Package:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)