EPCOS - TDK Electronics B82472G6682M000
Part No.:
B82472G6682M000
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.15A 40MOHM SMD
Shipping
B82472G6682M000 Information
Series:
B82472G6
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.15 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)