EPCOS - TDK Electronics B82471A1224K000
Part No.:
B82471A1224K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 220UH 350MA 1.57OHM SM
Shipping
B82471A1224K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B82471A1
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
380mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.57Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.193" (4.90mm)