EPCOS - TDK Electronics B82442T1225K000
Part No.:
B82442T1225K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 2.2MH 100MA 22.5OHM SM
Shipping
B82442T1225K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
SIMID
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
100 mA
Current - Saturation (Isat):
205mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
22.5Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)