EPCOS - TDK Electronics B82442T1184K000
Part No.:
B82442T1184K000
Description:
FIXED IND 180UH 350MA 1.96OHM SM
Shipping
B82442T1184K000 Information
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
1.96Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)