EPCOS - TDK Electronics B82442T1154K050
Part No.:
B82442T1154K050
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 150UH 410MA 1.5OHM SMD
Shipping
B82442T1154K050 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
SIMID
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
410 mA
Current - Saturation (Isat):
610mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.6MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2220 (5650 Metric)
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)