EPCOS - TDK Electronics B82442T1153K000
Part No.:
B82442T1153K000
Description:
FIXED IND 15UH 1.26A 190MOHM SMD
Shipping
B82442T1153K000 Information
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.26 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)