EPCOS - TDK Electronics B82442T1106J000
Part No.:
B82442T1106J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 10MH 46MA 112 OHM SMD
Shipping
B82442T1106J000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
SIMID
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
46 mA
Current - Saturation (Isat):
110mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
112Ohm Max
Q @ Freq:
25 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
500kHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)