EPCOS - TDK Electronics B82432C1152K000
Part No.:
B82432C1152K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 1.5UH 535MA 350MOHM SM
Shipping
B82432C1152K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
SIMID
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
535 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
350mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)